Pot knjige – gradiva
Branje je pot do uspeha. Pot knjige: Skrivnost izgubljenih črk. JAK. https://www.jakrs.si/bralna-kultura/pot-knjige/pot-knjige-skrivnost-izginulih-crk
Beremo. Za sprostitev, za znanje, za vajo, za …
Projekt Pot knjige, v sodelovanju z JAK RS, organiziramo za vse četrtošolce šole. Smo pa za letos s projektom skoraj zaključili, z branjem in knjigami pa seveda ne. Branje je vrednota in temelj za znanje. Tega smo se naučil s pomočjo stripa in plakata Skrivnost izgubljenih črk.
Danes so se četrtošolci seznanili z nekaj knjigami, ki so v šolski knjižnici in lahko pomagajo pri postavljanju temeljev ter so prava vadba za možgane. Ponovili so tudi vse o ustvarjalcih knjige in sam narisali ovitek knjige.
Šolska knjižnica pa je prostor, kjer ste že od prvega razreda dobrodošli čisto vsi učenci šole in kjer lahko v miru berete ali pa si sposodite knjigo, ki jo boste brali v razredu ali doma.
O čem vse lahko govorijo knjige?
V knjigah je zelo veliko novih, zanimivih … svetov, želja, pomoči, znanja.
Da sploh obstajajo, so zelo pomembne tudi črke in zato je zelo pomembno, da se naučite pisati in brati.
V prvi triadi ste se učili pisati in brati, tako kot to počne Liza v knjigi Liza se uči pisati. Ko Liza, Elizabeta, piše svoje ime pravi: »Pff, saj te še prsti začnejo boleti, če moraš napisati toliko črk.”
Pisanje in branje zahtevata čas in napor. Podobno je s hojo. Kot majhni otroci ste se najprej plazili, nato ste se pričeli postavljat na noge in šele nato ste osvojili prve korake. Počasi je šlo, veliko ponovitev je bilo potrebnih. Zdaj o hoji skoraj ne razmišljate več.
Ko se Liza nauči pisati in brati ugotovi, da to sploh ni težko, ali kot pravi njena babica: »Pogledaš črke in potem jih vidiš in veš, kaj pomenijo.«
Na poti do tekočega branja in pisanja brez napora so včasih tudi ovire, kar povzroči skrbi in strahove. Vse o skrbeh in strahovih je knjiga, ki ob tem lahko pomaga. Takole je zapisano na str. 11: »Če se v tebi takole razrašča kakšna skrb, imaš na izbiro marsikaj, kar lahko narediš, da skrbem ne dovoliš, da bi te preveč vznemirjale. Za začetek …« (Brooks, 2022)
Kakšna napaka se pri pisanju in branju v besedilo prikrade vsakemu od nas. A se iz napak lahko marsikaj naučimo, lahko jih popravimo in zmanjšamo z vajo in pomočjo.
Nekateri ob tem potrebujejo tudi dodatne pripomočke ali koga, da jim pomaga. Včasih pomoči potrebne opazimo že na prvi pogled, včasih pa je malo bolj komplicirano (npr. bela palica, očala, barvno slep).
Skupaj poiščimo še kakšen primer.
Ste tudi vi že kdaj pomagali? Kako?
Vsak se lahko znajde v situaciji, ko potrebuje pomoč in vsak od nas pomaga.
Tudi pisatelji potrebujejo pomoč. Pomagajo jim uredniki, založniki, tisti, ki knjige tiskajo … in lektorji. Več o lektoirjih in lektoriranju piše v knjigi Lektor Jakob.
Kako bi to knjigo predstavili?
Govorni nastop bi lahko bil dobra reklama. Dobri retoriki bi to naredili z lahkoto.
Retorika? Kaj je to?
Priporočam vam v branje knjigo: Žabica Polonca ima govorni nastop.
Učiteljica Žabjeveda v njej pravi takole: »Govorniška spretnost ali retorika pomeni, da nekdo na čim bolj zanimiv način o nečem pripoveduje drugim. Seveda je pomembno, o čem govorim, enako pomembno pa je tudi, kako to povem, da bo zanimivo za tiste, ki me poslušajo.«
Krančan, D., & Gombač, Ž. (2017). Pot knjige: od avtorja do bralca (1. ponatis, str. 12). Javna agencija za knjigo Republike Slovenije.
Mantchev, L. (2018). Slonom vstop prepovedan (1. natis, str. 33). Grafenauer.
Hagen, H. (2000). Liza se uči pisati (str. 73). Epta.
Brooks, F. (2022). Vse o skrbeh in strahovih (1. izd., str. 32). Grafenauer.
Kenda Hussu, D. (2016). Škratek Napakec: zgodbe za pozorno branje (str. 41). Studio Hieroglif.
Huseinović, K. (2004). Lektor Jakob (str. 17). Karantanija.
Pokovec, N. (2010). Žabica Polonca ima govorni nastop (1. izd., str. 25). Didakta.