Josip Vandot

V letu 2024 je veliko okroglih obletnic in spominov.

»Če bi hoteli počastiti prav vse jubilante, bi se nam kaj lahko zgodilo podobno, kot pravi pregovor: Šel je skozi gozd, pa ni videl dreves. Ob množici počastitev ne bi videli posameznika.« (Zupan, 2023)

Pri BZ so se tako odločili, da z branjem izpostavijo le nekatere. V letu 2024 so to Josip Vandot, Srečko Kosovel, Branka Jurca in Lojze Kovačič.

Danes, 15. januarja, se spominjamo JOSIPA VANDOTA (15. januar 1884, Kranjska Gora – 11. julij 1944, Trnjanski Kuti (Hrvaška)). Od njegovega rojstva je 140 let.

Josip Vandot se je v slovensko književnost zapisal z zgodbami o Kekcu: Kekec na hudi poti, Kekec na volčji sledi in še Kekec nad samotnim breznom. Posebno priljubljenost Kekčevih zgodb, zgodb o pogumnem, dobrosrčnem, iznajdljivem pastirčku, je doživela ekranizacija del Kekec, Srečno, Kekec in Kekčeve ukane v režiji Jožeta Goleta.

Prebrskajte po katalogu naše šolske knjižnice. Najenostavneje je, če uporabite OSNOVNO ISKANJE. Izberite iskalni niz: Josip Vandot

Na policah šolske knjižnice lahko najdete:

Kekca v slikanicah: Kekec in Bedanec, Kekec in Prisank ter Kekec in Pehta. Besedilo za slikanice je priredil Andrej Rozman Roza, ilustriral pa jih je Zvonko Čoh.

Slikopis Kekec in Bedanec z ilustracijami Ajde Ernožnik. Za slikopis je,po knjigi Kekec nad samotnim breznom, besedilo priredila Eva Grafenauer Korošec.

Priredbo Franceta Bevka, Kekec gre na pot, z ilustracijami Maričke Koren,

izvod Kekca na hudi poti iz leta 1965 in druge, izpostavljene na razstavnem prostoru knjižnice.

Vir:

Zupan, J. (2023). Pozdravljena, Bralna značka, v novi sezoni! Sezona branja ne pozna počitnic. Društvo Bralna značka Slovenije. https://www.bralnaznacka.si/assets/Uploads/POZDRAVLJENA- BRALNA-ZNACKA-V-NOVI-SEZONI.pdf